با فراگیری رفتار جنسی عشق و سلامتی را احساس کنیم
 انسداد لوله های رحم

ناباروری در اثر انسداد لوله های رحم

ناباروری در زنان ممکن است ناشی از  علل متعدی باشد که به شرح زیر هستند:

انسداد لوله های رحم

واکنش ایمنی در برابر اسپرم

 فقدان تخمک گذاری

 موکوس غیر طبیعی سرویکس

البته همه موارد فوق قابل درمان است و برای بانوان مبتلا جای نگرانی ندارد اما در این پست قصد داریم درباره انسداد لوله های رحم و عمل لاپاراسکوپی و حواشی آن مطالبی را شرح دهیم:

گرفتگی لوله های رحم

هر نوع گرفتگی در لوله های فالوپ (حامل تخم بارور شده به رحم) و بروز مانع جهت عبور اسپرم ها برای ترکیب با تخمک، این عارضه را باعث می شود. هر نوع آسیب یا انسداد در لوله فالوپ به مفهوم مشکلات باروری است.

به طور خلاصه پس از رابطه جنسی، اسپرم ها از راه همین لوله ها حرکت کرده و به دیدار تخمک ها می روند و پس از ترکیب اسپرم با تخمک، جنین ایجاد می شود و این جنین نیز از همین راه (لوله های رحمی) به داخل رحم رفته و حدود ۹ ماه در آن زندگی می کند. مسدود بودن لوله های فالوپ که در سمت چپ و راست رحم هستند باعث می شود یکی از این دو مرحله با بن بست مواجه شود (یعنی یا اسپرمها به تخمک نرسند و یا جنین ایجاد شده به رحم راه نیابند) که نا باروری صورت می گیرد.

 لوله فالوپ می تواند به التهاب لوله های فالوپ ، سابقه حاملگی خارج از رحم در جایی که تخمک بارور شده است منجر شود. در این صورت ( بسته بودن لوله های رحم) اسپرم ها قادر به حرکت صعودی نیستند و عملا نمی توانند به سمت تخمک های زنانه حرکت کرده و ترکیب شوند و منجر به ایجاد جنین و بارداری شوند.

در برخی موارد ممکن است یکی از لوله های رحمی مسدود شود و یکی دیگر از لوله ها باز باشد که در این مورد، به طور کامل نازایی اتفاق نمی افتد ولی درصد بارداری باز هم کم است چون ممکن است اسپرم ها از یکی از لوله ها که باز است به سمت تخمک حرکت کنند و ترکیب شوند و بارداری صورت پذیرد ولی پس از ترکیب، این جنین چند ساعته که باید حرکت کند و به داخل رحم وارد شود، به لوله بسته برخورد کرده و مشکلاتی مانند بارداری خارج رحمی، سقط و... ایجاد شود و عملا باز هم از بارداری ممانعت به عمل می آید.

 چگونگی تشخیص انسداد لوله های رحمی

این عارضه با عکس رنگی رحمی تشخیص داده می شود. قبل از عکس برداری، جهت شفاف سازی داخل بدن، مایعی از داخل واژن به داخل لوله های رحمی تزریق می شود. اگر لوله ها باز باشند، مایع تزریقی به راحتی وارد لوله ها شده و کار عکسبرداری آغاز می شود. اگر گرفتگی لوله ها ناچیز باشد، در برخی موارد، هنگام تزریق این مایع، لوله ها باز می شوند و مشکل برطرف می شود. اما اگر چسبندگی یا گرفتگی در لوله ها شدید باشد، نه تنها در اثر تزریق مایع لوله ها باز نمی شود، بلکه هنگام تزریق، درد شدیدی در ناحیه رحم و زیر شکم ایجاد می شود و مایع نمی تواند وارد لوله ها شود. پس از تائید گرفتگی لوله های فالوپ توسط عکسبرداری رنگی، نوبت به درمان این گرفتگی می رسد که یک جراحی کوچک لاپاراسکوپی است.

لاپاراسکوپی

البته با عمل لاپاراسکوپی نیز می توان این عارضه را که آندومتریوز هم نوعی از آن است، تشخیص داد و درمان کرد ولی تشخیص با عکسبرداری رنگی، کم هزینه تر و راحت تر است. لاپاراسکوپی عمل جراحی است که با کمترین جراحت برای بیمار همراه است . وقتی که عمل جراحی معمولی انجام می شود، شکم  حدود ده سانت باز شده و لایه های شکم  کنار زده می شود تا به داخل شکم رسیده و عمل لازم  انجام شود . ولی در لاپاراسکوپی ما نیازی به این شکاف بزرگ نداریم . بلکه سه یا چهارشکاف نیم سانتی بر روی شکم می دهند و ازطریق یکی از این شکافها، لنزو دوربین وارد بدن می گردد. در واقع تصویر شکم بر روی مانیتور قرار گرفته و پزشکان تمامی اعضاء شکم را با بزرگ نمایی چندین برابر بر روی مانیتور می بینند. این کار کمک می کند تا خیلی بهتر لایه ها تشخیص داده شود . با استفاده از سوراخ های کوچک دیگر، وسایل جراحی وارد شکم می شود . با این وسایل ظریف در داخل شکم عمل جراحی انجام می پذیرد و گرفتگی های داخل لوله های رحم برطرف شده، لوله ها باز می شود .   دراین عمل لایه های شکم باز نمی شود بنابراین خون ریزی کمتر است . وقتی که خون ریزی کمتر است به دنبال آن عفونت کمتر است . علت کم بودن عفونت، هم به این خاطر است که خون ریزی کمتر است و هم به این خاطر که  شکم باز نمی شود اعضاء شکم در معرض هوا قرار نمی گیرند . در ضمن ایجاد درد در عمل جراحی باز به این خاطر است که لایه ها باز شده و اعصاب تحریک می شود . اما در عمل لاپاراسکوپی ما تحریک اعصاب را نداریم . در این عمل بعد از دو یا سه روز بیمار می تواند به کار و زندگی عادی خود باز گردد.

رشد بافت داخل مخاط درون رحم اگر بصورت نابجا در داخل لگن یا جاهای دیگر باشد ، سلول های التهابی اطراف این بافت رشد می کنند و این واکنشی که ایجاد می کنند تشکیل ضایعاتی را روی لگن یا جاهای دیگر می دهد که باعث ایجاد آندومتریوز یا سایر ضایعات می شود . به علت خاصیت التهابی که این بیماری دارد ، ایجاد چسبندگی می کند و این چسبندگی ها مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می کنند . البته این بستگی دارد که این بافت در کجا رشد کند . مثلا اگر روی تخمدان رشد کند بصورت کیست های تخمدان مشکلاتی را ایجاد می کند. بخاطر خون مردگی ای که داخل این کیست وجود دارد مایع داخل این کیست رنگش قهوه ای است . ممکن است این کیست روی رباط های اطراف رحم ایجاد بشود . ضایعات رباط های اطراف رحم ممکن است یک حالت ندول تومور سفت داشته باشند که حتی تشخیص این ضایعات کوچک روی رباط ها قابل تشخیص نیست و باید سراغ تشخیص برویم. اگر این ضایعات روی تخمدان ایجاد شود چون حالت چسبندگی دارد ممکن است چسبندگی اطراف لوله ی رحم ایجاد کند و لوله ی رحم را مسدود کنند و در اثر این انسداد، خانم دچار نازایی شود. تجمیع عفونت نیز ممکن است باعث بسته شدن لوله ها شود که این برمیگردد به رعایت بهداشت زوج های جوان و به کارگیری قوانین بهداشت در حین رابطه جنسی و نیز پاکیزه نگاه داشتن آلت تناسلی.

نا گفته نماند که عمل لاپاراسکوپی فقط برای رفع اختلال زایمان نیست و کاربردهای بسیاری هم در زنان و هم در مردان دارد

حواشی عمل لاپاراسکوپی

در عمل لاپراسکوپی، بیمار حدود 2 ساعت بیهوشی کامل دارد و بعد از یک روز هم می تواند از بیمارستان به خانه رود و پس از 3 تا 4 روز هم حال عمومی بیمار بهبودی کامل می یابد و وی قادر به انجام امور روزمره خواهد بود.

هزینه انجام عمل لاپاراسکوپی هم به نسبت بیمارستان های مختلف، متفاوت است. معمولا سقف هزینه این عمل 2 میلیون تومان است که در بیمارستان های دولتی شاید به یک و نیم میلیون تومان هم برسد. البته در برخی بیمارستان ها مثل بیمارستان دی و کسری، هزینه این جراحی به بیش از 4 میلیون هم می رسد. بیمارستان زنان (میرزا کوچک خان - واقع در خیابان ویلای شمالی)  نیز یکی از مراکز تخصصی جهت انجام این عمل و سایر امور درمانی مخصوص زنان است که هم هزینه آن اندک است و هم کارشان خوب و تخصصی.

 

به امید سلامتی همه ایرانیان و جهانیان.

خدایا تو را شکر می گوییم که سلامتی را ارزانی ما داشته ای... نعمتی که هرگز از پس شکرگذاری آن بر نخواهیم آمد

|+| نوشته شده توسط طبیب در  |
 
 
بالا