با فراگیری رفتار جنسی عشق و سلامتی را احساس کنیم
 خودارضایی در دختران و پسران

استمناء یا خود ارضایی چیست؟

به طور کلی خود ارضایی را می توان اینگونه تعبیر کرد :

هر عملی که بدون حضور شریک جنسی باعث انزال و لذت جنسی شود، خود ارضایی یا استمناء است.

فیزیولوژی بدن انسان ها (زن و مرد) به گونه ای است که تا سن 8 سالگی، قدرت جنسی در سراسر بدن گسترش می یابد و از این سن تا 14 یا 15 سالگی، این نیرو وارد غده جنسی (در مردان بیضه ها و در زنان تخمدان) می گردد. قدرت شهوانی یک زن در حالت عادی حدود 9 برابر یک مرد است و به همین ترتیب قدرت مقاومت زنان در برابر تحریکات جنسی نیز بیشتر است. اما این قدرت 9 برابری تحریک پذیری سبب شده است استمنا در زنان حدود 21/19 (حدود 20 درصد) بیشتر از مردان باشد.

خود ارضایی (استمنا) در مردان با تحریک نوک و بخش حساس زیرین آلت تناسلی به منظور انزال (خروج منی) صورت می گیرد؛ حال این تحریک میتواند توسط خود شخص باشد یا با استفاده از هر شیء دیگر.

استمنا در دختران نیز تحریک غده کولیتوریس (غده ورودی و فوقانی مهبل زن) می باشد. هرچند استمناء در زنان و مردان باعث ارضای نیاز جنسی می شود ولی به هیچ عنوان قابل مقایسه با قدرت انزال رابطه جنسی سالم نیست. حتی رابطه جنسی خارج از عرف نیز به دلیل استرس های طرفین، لذت کامل را در خود ندارد.

عوارض خود ارضایی :

عوارض استمناء یا خود ارضایی معمولا پس از ازدواج عیان می شود بطوریکه در مردان لمس آلت تناسلی با دست و مالش آن تا رسیدن به انزال باعث تحریک پوست و حساسیت آلت جنسی شده و پس از ازدواج، وقتی آلت مردانه وارد واژن زن می شود و رطوبت و نرمی فضای خدادادی جنسی را تجربه می کند به سرعت به انزال رسیده و قبل از ارضای همسر، قدرت جنسی مرد فروکش می کند.

از دیگر عوارض این عمل که در مردان دیده می شود، عفونت داخلی دستگاه تناسلی است. چراکه پس از خروج منی، مقداری از ترشحات در بخش های مختلف آلت مانده و ایجاد مشکل می نماید از اینرو اکیدا توصیه می شود پس از هرگونه خروج منی (هم در رابطه جنسی زناشویی، غیر زناشویی و خودارضایی) ادرار کرده و خود را کاملا بشویید. (از نظر مذهبی پس از ادرار می بایست استبرا کرد که چگونگی انجام آن در رساله مراجع تقلید آمده است)

اما عارضه ای که می توان برای خودارضایی زنان متصور شد نیز اندکی مشابه عارضه اول مردان است. تحریک غده کولیتوریس با دست یا هر وسیله دیگر باعث می شود تا چند مدت پس از ازدواج، لذت کامل از رابطه جنسی به دست نیاید ولی خطر بزرگتر از دست دادن بکارت است.

بسیاری از دوستان با ما تماس گرفته و از خونریزی داخل واژن پس از استمناء سوال کرده اند. البته نمی توان به طور قطع هر خونی را حاصل از ازاله بکارت دانست اما احتمال آن وجود دارد. برخی از دختران از انگشت دست،اشیاء مختلف و حتی دوش حمام و شیر دستشویی برای این کار استفاده می کنند که همگی اینها خطر فشار بر بکارت را داراست.

عارضه بعدی که استمناء در دختران به وجود می آورد، عفونت مجرای مهبلی است. در این عمل به دلیل ورود انگشت یا هر وسیله دیگری به داخل مهبل و به دنبال آن ورود باکتری و میکروب های مختلف در داخل آن و نیز به دلیل شرایط محیطی مناسب برای زندگی این میکروب ها، عفونت دستگاه تناسلی در زنان ایجاد می شود که در قبل ذکر آن آمده است.

اما آنچه باید از آن به عنوان نظریه ای غیر علمی نام برد این است که دختران و پسران جوان که عادت به انجام استمناء دارند فکر میکنند در زندگی زناشویی ناموفق خواهند بود، از رابطه زناشویی لذت نمی برند و یا بچه دار نمی شوند و ...

باید گفت هرگز چنین چیزی منشاء علمی نداشته و بسیاری از مردان و زنان امروز که دارای فرزند و نوه و ... می باشند شاید چنین عملی را نیز انجام داده باشند. استمناء هرچند باعث کاهش لذت جنسی در ابتدای ازدواج می شود اما به هیچ وجه تا آخر عمر انسان نتایج منفی را به دنبال نداشته و هیچ ربطی هم به قدرت باروری (بچه دار شدن) ندارد. پس نباید نگران این مسئله بود و از ازدواج ترسید و نیز اینکه هیچ مرد و زنی نمی تواند بفهمد همسرش قبل از ازدواج خودارضایی می کرده یا خیر. این هم نگرانی برخی از دوستان جوان که رفع شد.

راههای ترک خودارضایی:

اولین و مهمترین راه برای ترک این عمل مقبوح، ازدواج و رسیدن به آرامش است. می بایست شرایط ازدواج را برای خود فراهم کرده و زندگی زناشویی را آغاز کرد.

راههای دیگر (غیر از ازدواج) بیشتر خودداری از تحریک جنسی است که نمی توان صد درصد از  انجام آن اطمینان حاصل کرد. نگاه نکردن به صحنه ها یا حرف های جنسی، تنها نماندن در یک مکان و ... از این راهکار است.

شستشوی آلت جنسی با آب سرد، می تواند در کاهش تحریک پذیری و یا کاستن از میل به استمناء موثر باشد اما هیچ راهی راهکار خداوند که همانا ازدواج است نمی شود.

|+| نوشته شده توسط طبیب در  |
 
 
بالا